Skip navigation

Czy zgodność intelektualna ma znaczenie przy szukaniu potencjalnego partnera?

Ostatnia aktualizacja: 31 października, 2017

Większość singli tworzy sobie w głowie mentalną listę pożądanych cech, jakich oczekujemy, szukając naszego idealnego partnera.

Atrakcyjność, poczucie humoru, podobne zainteresowania i podobna do naszej osobowość są często aspektami, które są najczęściej oczekiwane przez niezamężnych mężczyzn i kobiety z całego świata.

Znajdujące się na podobnym poziomie intelekt i poziom edukacji są kolejnymi, równie kluczowymi elementami dla singli poszukujących potencjalnego partnera.

Czy jednak podobny poziom wykształcenia u obojga osób albo takie wskaźniki jak choćby ich współczynnik inteligencji IQ są tak samo ważne dla udanego związku, jak inne cechy?

Posiadanie tego samego poziomu rozwoju intelektualnego jest bardzo ważne dla niektórych grup wiekowych

Badanie przeprowadzone przez Queensland University of Technology w Australii i opublikowane w grudniu 2016 roku wykazało, że im starsze i bardziej wykształcone stają się osoby, tym mniej zainteresowane są znalezieniem potencjalnego partnera, który musiałby charakteryzować się podobnym poziomie wykształcenia.

Badania, w których wzięło udział ponad 41 000 użytkowników z miłosnej witryny internetowej RSVP, gdzie zapytano osoby o ich przyzwyczajenia, jeśli chodzi o randki, wykazały, że osoby korzystające z randkowania online były bardziej zainteresowane homogamią.

W zasadzie w większości przypadków skłaniali się do kontaktu z takimi partnerami, którzy mają podobne do nich wykształcenie.

Jednak starsi użytkownicy portali randkowych bardziej dbają o inne cechy i nie zwracają już większej uwagi na dopasowanie standardów intelektualnych.

Ciekawostką jest też to, że ci mniej wykształceni skarbnicy w miarę ich starzenia się starali się poszukiwać potencjalnego partnera, który miałby w miarę możliwości wyższe zarówno wykształcenie, jak i poziom intelektualny.

Młodsze kobiety są zainteresowane inteligentnymi facetami

Jak to zwykle bywa również z innymi tematami związanymi z randkami i relacjami, zaobserwowano występowanie również różnic między płciami.
Jak sugerują badania, młodsze kobiety kochają facetów, którzy są inteligentni, a kiedy spotykają się z kimś, to poszukują potencjalnego partnera, który ma taki sam jak one lub lepszy poziom intelektualny.

Z drugiej strony, starsze kobiety zazwyczaj nie interesują się już tak bardzo tą kwestią i mogą się związać z kimś z niższym poziomem wykształcenia, ponieważ szukają u mężczyzn całkiem innych cech.

Jeśli wiec szukasz kontaktu z innymi wykształconymi polskimi kobietami i mężczyznami, to może warto spojrzeć na osoby zarejestrowane na Academic Singles?

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze przeglądanie stron. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak możesz zmienić ustawienia.