Skip navigation

Cztery niezawodne kroki do stworzenia udanego związku

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2017

Jeżeli kiedykolwiek spoglądaliście na parę starszych ludzi, którzy trzymają się za ręce i patrzą sobie w oczy z miłością, na pewno zastanawialiście się na czym polega ich sekret. Jak to jest, że im się udało, podczas gdy wszystkie wasze związki wydają się rozpadać nawet wówczas gdy staracie się ze wszystkich sił, aby je utrzymać?

Nie musicie się nad tym dłużej zastanawiać. Wystarczy, że przeczytacie poniższy artykuł, a znajdziecie wszystkie odpowiedzi na wasze pytania.

Zebraliśmy po kolei najlepsze porady na zbudowanie długotrwałego związku i wychodzi na to, że te 4 kroki do stworzenia zdrowej romantycznej więzi na lata, które mamy zamiar wam przekazać, sprawdzają się w przypadku każdej historii o długiej, romantycznej miłości. Gotowi?

1. Przystosuj się do zmian i zaakceptuj je

Jednym z głównych problemów każdego związku, który nie trwa długo jest nieumiejętność akceptacji zmieniających się okoliczności. Jedną z najważniejszych kwestii, o której należy pamiętać w przypadku budowania długotrwałej więzi jest czas. Prawdę mówiąc, czas wpływa na każdą formę relacji. Prawdopodobnie czytaliście już o różnych etapach związku, zaczynając od etapu miesiąca miodowego, a na rutynie kończąc. Zmienia się charakter waszego związku, zmienia się charakter waszego partnera, zmieni się także wasz sposób pojmowania miłości. Nie musi to wcale znaczyć, że zmieni się na gorsze, chodzi raczej o to, że wasz związek musi dojrzeć i to właśnie w tym celu musicie nauczyć się akceptacji zmian. Jeżeli oczekujecie, że wasza relacja będzie zawsze wyglądać dokładnie tak samo, to bez wątpienia nie ma ona szans na to by przetrwać.

2. Zdaj sobie sprawę dlaczego jesteście razem

Może się to wydać oczywiste, ale nie zawsze jest łatwo pamiętać na co dzień o dokładnych powodach, dla których jesteście ze sobą. Nasze społeczeństwo funkcjonuje w oparciu o kulturę, która nakłania jej przedstawicieli do wchodzenia w związki, odnajdywania miłości, nie bycia samemu… czasem mamy problem z zadaniem sobie pytania do czego właściwie potrzebny nam związek albo co dokładnie kochamy w naszej drugiej połówce. Musisz umieć nazwać to, co daje ci partner, jakie są korzyści z waszego bycia ze sobą i pamiętać na co dzień o tym dlaczego jesteś w relacji. Świadome wychodzenie naprzeciw miłości jest skutecznym sposobem na zdrowy związek.

3. Podchodź realistycznie do związku i oczekiwań partnera

Kolejny element nie do przecenienia. Jesteśmy nieustannie konfrontowani z historiami o romantycznej miłości, takiej na zawsze i od pierwszego wejrzenia.
Nasze romantyczne spojrzenie na świat przeradza się w skłonność do bujania w obłokach i oderwania od rzeczywistości. Jeżeli uważacie, że was to nie dotyczy zapytajcie samych siebie czy wierzycie w pokrewieństwo dusz; a jeżeli odpowiecie twierdząco, to jakbyście opisali samo to zjawisko?

Jeżeli dochodzisz do wniosku, że żyjesz już w związku z pokrewną duszą, to gratulacje! Ale jeżeli nie masz co do tego pewności, to odpowiedź na to jest dość prosta: prawdopodobnie twoje spojrzenie na miłość i związki jest nierealistyczne.

Upewnij się, że wiesz, iż żaden związek nie jest zdefiniowany per se. Ty i Twój partner jako jedyni możecie go zdefiniować na własny użytek.

4. Naucz się rozmawiać na każdy temat i wypracowywać konstruktywne rozwiązania

Last but not least: argumenty. Bądźmy szczerzy, komu z nas brak argumentów dla obrony swoich racji? A nawet jeżeli zdarzyło się wam spotkać parę, która twierdzi, że nigdy nie zdarza jej się kłócić o cokolwiek, czy jest to waszym zdaniem zdrowe?

Spory są rzeczą normalną wszędzie tam gdzie dwoje ludzi mieszka razem i dzieli życie. Będą zdarzały się chwile, kiedy nie będziecie się ze sobą zgadzać. I jest to zupełnie normalne. Skoro to zaakceptujesz, twoim następnym krokiem powinno być upewnienie się, że rozmawiasz ze swoim partnerem otwarcie o wszystkim. Nawet o najbardziej bolesnych sprawach. Może to prowadzić do konfliktu, ale jak długo wasze wzajemne argumenty mają na celu dojście do porozumienia, tak długo jesteście na dobrej drodze.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze przeglądanie stron. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak możesz zmienić ustawienia.