Skip navigation

Poradnik jak przetrwać Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2017

Święta Bożego Narodzenia są tuż za rogiem.

Dla dzieci oraz dla dużej części dorosłych jest to magiczny czas, kiedy marzenia zaczynają się spełniać.

Dla trochę starszych, a przynajmniej dla dużej części z nich, święta w rodzinie są oznaczają często trudne wyzwania do pokonania, szczególnie w większych grupach.

Dzielnie stołu ze swoimi teściami i inną bliższą lub dalszą rodziną sprawia, że ryzyko pojawienia się w trakcie rozmów polityki i innych trudnych tematów rośnie. Jest to też jednocześnie test z absolutnej miłości do swojego partnera.

Święta Bożego Narodzenia może zacząć się spokojnie, docelowo stając się jednak koszmarem i przyczyną konfliktu z partnerem.

W przewodniku poniżej zawarliśmy kilka wskazówek, które powinny ułatwić przetrwanie świątecznego okresu z najbliższymi i uniknięcie rozgoryczenia.

5 kluczowych kwestii do uwzględnienia przez pary przed Bożym Narodzeniem

1. Negocjacje i planowanie świąt ze swoim partnerem

Okres świąt jest jak emocjonalny roller coaster. Z jednej strony: dni wolne, pełne przysmaków i wyjątkowości. Z drugiej: Świadomość rodzinnych spotkań, które często źle się kończą.

Najśmieszniejsze jest to, że jest pora roku, w której trakcie większość relacje jest tworzonych, a te już istniejące – są wzmacniane.

Najlepszy trik, aby całość poszła w miarę możliwości płynnie i bezproblemowo to ustalenie z partnerem z wyprzedzeniem jak ma wyglądać ten czas.

Negocjujcie również w sprawie budżetu, jaki macie zamiar wydać na przygotowania i prezenty zarówno dla siebie i dla innych członków rodziny.

Nie bójcie się ogłosić czasem weta co do niektórych zakupów i prezentów – to byłoby absurdalne. Szczerość jest przecież jedną z podstaw udanego związku.

Jeśli obchody przeprowadzane są w Waszym domu, przygotujcie listę gości, pamiętając aby sprawiedliwie umieszczać na niej gości z obu stron rodziny, upewnijcie się też, że uczciwie rozdzielacie zadania.

Nie pozwól przegapić okazji by przygotować kilka rzeczy razem, pamiętajcie więc by cieszyć się świątecznym doświadczeniem razem.

Jeśli świętujecie z dala od domu, ustalcie wcześniej kiedy i w jaki sposób powinniście się pojawić w każdym z miejsc.

Jeśli 24. Grudnia będzie twoja kolej, aby pojawić się w domu teściów, upewnij się, że 25 Grudnia spędzicie u Twoich rodziców i że następnego roku kolejność ta jest odwrócona.

2. Unikajcie kontrowersyjnych tematów rozmów

Dobrą strategię, aby uniknąć walki jest nie wchodzenie w dyskusję, gdy przy stole pojawia się jakaś kontrowersyjna kwestia.

Z pewnością polityka będzie jednym z punktów dnia i módlcie się aby ten temat nie stał się najważniejszym podczas świątecznego wieczora.

Naprawdę można żyć nie wiedząc kto z obecnych przy stole głosował na kogo.

Naprawdę lepiej będzie cieszyć się jedzeniem i miłym towarzystwem bez konieczności nurzania się w błocie niewłaściwych tematów.

Spór z rodziną podczas posiłku świątecznego może prowadzić do kłótni z partnerem i mieć wpływ na Wasz związek, lepiej więc nie kusić losu.

3. Zaplanuj awaryjny plan ucieczki

Wszystko jedno – czy dlatego, że rozmowa idzie w bardzo złym kierunku, lub dlatego, że wieczór trwa już znacznie dłużej niż wcześniej to planowaliście, dobrze jest mieć drogę ucieczki – wcześniej uzgodnioną ze swoim partnerem.

Nie ma to jak współudział w związku – czy jest lepszy sposób, aby to udowodnić, niż właśnie podczas posiłku w ramach Bożego Narodzenia?

Jeśli sprzeczka rodzina jest w toku, warto mieć w zanadrzu jakiś inny temat do rozmów. Dzięki niemu możecie uratować sytuację od nieuniknionej katastrofy.

Jeśli spotkanie rodzinne jest dłuższe i trudniejsze niż zwykle, dobrze jest mieć plan ucieczki opracowany przez Was dwoje.

Ustalcie jakiś rodzaj sygnału, o którym tylko Wy będziecie wiedzieć – jakiś gest lub słowo kluczowe wskazujące partnerowi, że spotkanie dobiega końca dla Was i nadszedł czas, aby odejść.

4. Zostaw trochę czasu na spędzenie czasu z przyjaciółmi

Pewnym standardem jest świętowania Bożego Narodzenia z rodziną i przyjaciółmi, ale jest to również dobry czas, aby cieszyć się świętami razem z przyjaciółmi.

Skorzystaj z przerwy świątecznej by zaskoczyć osobę którą kochasz zaproszeniem na romantyczną randkę.

Możesz zarezerwować trochę czasu na relaksujące zabiegi w postaci sesji SPA lub masażu dla dwojga lub zdecydować się na coś bardziej ekstremalnego i trudniejszego, jak choćby jeden dzień w górach, aby cieszyć się z zimowego krajobrazu.

Inną alternatywą jest wybranie się na wycieczkę do którejś ze stolic Europy i wędrowanie przez rynki Bożego Narodzenia.

Chatki – szczególnie w górach – mają także szczególny urok w tym czasie.

Coraz więcej par planuje spędzenie Sylwestra i Nowego Roku w miejscu odległym od swojego domu i od zgiełku miasta, aby poczuć odrobinę magii i pasji w swoim związku w czasie tej najzimniejszej pory roku.

Możemy się założyć, że w ten sposób znacznie zwiększycie Waszą więź.

5. Twórzcie własne, rodzinne tradycje świąteczne

Boże Narodzenie to oczywiście tradycje świąteczne, jest to jednak jednocześnie dobra okazja, aby stworzyć inne, nowe zwyczaje świąteczne wraz z wyjątkową dla siebie osobą.

Spędźcie romantyczny wieczór i noc w czasie noworocznej przerwy dzięki wypadowi do innego europejskiego miasta – może to stać się Waszym nowym nawykiem.

A co o samej uroczystości? Kolędy może stać się nieco męczące, więc dlaczego nie stworzyć własnej listę świątecznych piosenek?

Możecie odkrywać nowe rzeczy, np. to że oboje jesteście fanami świątecznych ballad Michael Bublé lub oboje kochacie tańczyć, gdy nikt Was nie widzi podczas „Last Christmas” śpiewanego przez Wham! lub dołączyć do Mariah Carey śpiewającej „All I Want For Christmas”.

Wiele osób często korzystać z tej przerwy urlopowo-świątecznej, aby cieszyć się dobrą sesję oglądania filmów z tej okazji.

Wiele par będzie miało okazję zobaczyć jakąś oczekiwaną premierę – jak choćby jako „Star Wars: The Last Jedi” ( „Star Wars: The Last Jedi”), podczas gdy inni wolą bardziej intymną sesję w ciepłym i komfortowym domu.

Popołudnie przy świątecznym filmie i pod kocem może stać się nową tradycją, zwłaszcza jeśli macie przy sobie wyjątkową osobę.

Oglądanie „Twojego ulubionego filmu na Boże Narodzenie” na pewno skończy się uznaniem tego dnia za jeden ze swoich ulubionych momentów w roku, szczególnie że zrobicie to razem!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze przeglądanie stron. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak możesz zmienić ustawienia.