Skip navigation

Jak poradzić sobie z kłótniami w związku w 3 krokach

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia, 2017

Miłość to cudowne i wyjątkowe uczucie, a związek może sprawić, że spojrzysz na życie z bardziej pozytywnej strony. Relacja z partnerem bywa ekscytująca, pełna romantycznych uniesień, a miłosne uczucie szybko łączy zakochaną parę… Aż dojdzie do sprzeczki.

Kłótnie w związkach zdarzają się częściej niż chcielibyśmy się do tego przyznać. Chociaż sprzeczanie się od czasu do czasu ma duże znaczenie i jest istotne (a bywa nawet zdrowe!), to jeszcze ważniejsze jest umiejętne radzenie sobie z konfliktami i kończenie ich.

Podajemy trzy proste metody, które szybko i skutecznie pomogą zakończyć kłótnię z twoim partnerem.

# Znaczenie umiejętności słuchania

Słuchanie wydaje się być bardzo niedocenianą umiejętnością, szczególnie podczas trwającej właśnie kłótni. Nie jest to jednak proste i niektórzy ludzie są w tym trochę lepsi od innych. Jeśli jednak chcesz zakończyć sprzeczkę i stworzyć zdrowy związek, musisz nauczyć się słuchać. Nie ma na to żadnej innej metody. Słuchanie tego, co twój partner ma do powiedzenia, jest kluczowe i niezbędne do zrozumienia dlaczego kłótnia w ogóle się zaczęła.

Pamiętaj, że przede wszystkim chodzi o aktywne słuchanie: weź pod uwagę wszystko, co przekazuje druga osoba, próbuj też zrozumieć jego/jej motywy, a także pozwól swojemu partnerowi swobodnie się wypowiedzieć bez przerywania.

# Nie unikaj samokrytyki

Kiedy już wysłuchasz partnera, możliwe jest, że twoją pierwszą reakcją będzie zaprzeczenie lub atak. Twój partner prawdopodobnie powie coś, co ci się nie spodoba. Właśnie dlatego możesz poczuć się zaatakowany, obrażony, niepewny siebie lub zasmucony. W trakcie kłótni pojawia się mnóstwo uczuć i emocji, a ich różnorodność potrafi być naprawdę ogromna!

Jak w takim razie ludzie reagują na podobne odczucia? To jest bardzo proste: odpierają stawiane przez partnera zarzuty, co znaczy, że albo zaprzeczają jakiejkolwiek własnej odpowiedzialności albo w odwecie również atakują swoich partnerów.

Chociaż nie powinieneś zgadzać się z każdym rodzajem krytyki ze strony partnera, to wskazane jest, żebyś znalazł czas, aby odpowiednio przemyśleć wszystko, co zostało powiedziane w trakcie kłótni, nie unikając przy tym krytycznej oceny także dla własnej osoby.

# Bądź szczery i próbuj osiągnąć porozumienie

Ostatnim i być może najbardziej oczywistym krokiem jest szczerość. Choć wydaje się to jasne i niezaprzeczalne, nie zawsze jest to jednak proste. Niektórzy ludzie boją się być w 100% szczerzy ze swoim partnerem. Obawiają się, że prawda może urazić i skrzywdzić drugą osobę albo przekażą swoje myśli w niezbyt delikatny i dość obcesowy sposób.

Pamiętaj jednak o tym, jeśli nie będziesz całkiem szczery, to prawdopodobnie nie uda ci się osiągnąć porozumienia, które nie tylko zadowoliłoby ciebie i twojego partnera, ale także nie dopuściłoby do podobnej sprzeczki w przyszłości.

Zaakceptuj i doceń wartość kłótni, ale uważaj, aby konflikty i sprzeczki nie przerodziły się w koszmar, który wymknie się całkiem spod twojej kontroli! Związek może być czymś cudownym i wspaniałym, więc daj z siebie wszystko to, co najlepsze!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze przeglądanie stron. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak możesz zmienić ustawienia.