Skip navigation

Randki dla nastolatków: Jak odzyskać zdrowoie po zerwaniu z pierwszą miłością?

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2018 przez Kasia

Czy kiedykolwiek byłes w związku? Czy doświadczyłes bolesnego rozstania? Nie wiesz, jak sobie radzić z separacją? Powrót do zdrowia psychicznego po bolesnym rozstaniu jest naprawdę trudny, szczególnie dla nastolatków, których spotykają pierwsze miłości. Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów jak sobie z tym poradzić!

Jak odzyskać siły po zerwaniu

Sytuacje, których doświadczamy podczas naszych pierwszych miłości pozostawiają ślady i wspomnienia na całe życie. Niektóre z nich sprawiają , że mołość pary rozkwita, a uczucie przekształca się w bardziej złożoną relacje, inne mogą stać się powodem utraty pewności siebie i poczucia własnej wartości. W niektórych przypadkach zerwanie wydaje się być jedynym rozwiązaniem. Ale jak sobie poradzić z napływem negatywnych emocji, które pociąga za sobą rozstanie po niepowtarzalnym okresie zauroczenia pierwszą miłością? Jak przezwyciężyć tę gehennę, nie tracąc poczucia własnej wartości i wciąż wierząc, że jeszcze mamy szanse na odnalezienie prawdziwego uczucia, pomimo ran zadanych przez poprzedni związek? Niezbedny staje się okres smutku i zadumy, którym nie powinniśmy się przejmować, w końcu wszyscy musimy odbić się od dna aby nie popaść w depresję.

Negatywne uczucia po rozstaniu

Rozstaniu towarzyszy szereg negatywnych emocji: żal, smutek, złość, lęk przed porzuceniem itp. Zdaniem psychologów nie powinniśmy próbować rozpraszać ciemnych myśli, ale starać się je zaakceptować i opłakiwać zranione serce. Konsekwencje nagłej separacji mogą być trudne do opanowania, a efekty nie powinny być niedoceniane. Większość osób doświadczających rozstania z bliską osobą cierpi z powodu samotności i potrzebuje trochę czasu, aby odzyskać poczucie równowagi. Jak przezwyciężyć taką próbę i kontynuować życie bez rozdrapywania uczuć, wyrzutów sumienia i bolesnych wspomnień?

Ważne jest, aby odbudować swoje życie na nowo. Sposób zależy od naszej osobowości niektórzy z nas odnajdą na nowo siebie dzięki radykalnym zmianom w życiu. Dla kontrastu, inni będą musieli głęboko przeanalizować przyczyny, które doprowadziły do zerwania oraz wyciągnąć wnioski, aby ponownie nie popełnić tych samych błędów. Czasem rozstanie może okazać się ulgą dla jednej lub obu stron. Jeśli związek pary był przez dłuższy czas w tarapatach, ciągłe próby ponownego naprawienia swoich poczynań to strata czasu. Odnalezienie siebie na nowo staje się konieczną przeszkodą do pokonania, zanim znów będziemy mogli ponownie rozpocząć spokojniejsze i prawdopodobnie bardziej satysfakcjonujące życie.

Radzenie sobie z utratą ex

Niezależnie od przyczyn zerwania, nadrzędnym, najbardziej złożonym uczuciem do opanowania jest brak drugiej osoby i straszne wrażenie, że bez niej nie można oddychać. Aby uwolnić się od tej obsesji, musimy odtrącić nasz stary związek i ukryć wszystkie wspomnienia (zdjęcia, prezenty itp.), Tworząc próżnię, która pozwoli nam funkcjonwać.

Ucieczką od samotności może okazać sie wspracie bliskich, czy motywacja ze strony przyjaciół. Co jednak jeżeli nie możemy liczyć na wsparcie najbliższych? Niektórzy będą dążyć do samodzielnego podjęcia walki z żalem po rozstaniu choć jest to dużo trudniejsza droga. Najlepszym sposobem na unikanie bólu po zerwaniu jest skierowanie swojej uwagi na inne tory: pracę, aktywności, pasję. Te rzeczy niekiedy zaniedbywane w związku po zerwaniu pozwalają nam na samodzielnie funkcjinować w społeczeństwie. W momencie rozstania są czynnikiem motywującym nas aby wyjść i zobaczyć świat. Uprawianie sportu to świetny sposób na oczyszczenie umysłu i ponowne złapanie oddechu.

Nauczyć się na nowo kochać

Pozbieranie się po zerwaniu zajmie trochę czasu. Jednym zajmie to miesiąc, innym dłużej. Ważne by ostatecznie zaakceptować, że cały ból zanika i nie wcierać soli w rany (np. Szpiegoując ex na Facebooku lub śledząc każdy ich ruch). Akceptacja nowo odnalezionego statusu pojedynczego człowieka przebiega na kilku etapach:

  • Odzyskanie naszej pewności siebie: Nie ma znaczenia, kto odszedł, obie strony będą cierpieć z powodu niskiej samooceny! Tak więc pierwszym krokiem jest aby trochę pokochać siebie i odnaleźć chęć by ponownie uwieść.
  • Nauczyć się na nowo flirtować: czas zaangażować naszych przyjaciół w nasze nowe życie miłosne! Ich wspracie pomoże nam czuć się swobodnie i doda energii, aby wrócić do gry.
  • Stawienie czoła naszym lękom: jeśli boimy się kolejnej porażki, prawdopodobnie obawiamy się znowu cierpienia, a nawet możemy ulec pokusie, by zrezygnować z pierwszych miłości. Jest to normalne, ale nie niemożliwe do pokonania. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie rzeczy takimi jakie są i jeśli spotykamy na swojej drodze kogoś kim jesteśmy zainteresowani, nie zamykajmy drzwi, ale pozwólmy drugiej osobie przejąć inicjatywę.
  • Zerwanie z przeszłością: jeśli jesteśmy samotni, ale duchem nadal w poprzednim związku, staje się to poważną przeszkodą w odbudowaniu zaufania do innych osób. Zaakceptuj, że bycie singlem dotyczy także patrzenia w przyszłość.

Odbijanie się od dna po rozpadzie pierwszej miłości wymaga czasu i energii. Pomimo smutku, musimy potrafić dostrzec małe pęknięcia w chmurach, które pomogą nam poczuć się lepiej i kontynuować nasze życie miłosne.

Learn more about "Randki nastolatków"

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze przeglądanie stron. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak możesz zmienić ustawienia.