Skip navigation

Randkowanie w sieci- uzależnienie czy tylko zabawa?

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2017

Internet i nowe technologie ukształtowały sposób, w jaki dziś randkują single.

Odszukania właściwego partnera nie powierza się obecnie przeznaczeniu czy poszukiwaniom w kręgu najbliższych znajomych o podobnych zainteresowaniach. Single coraz rzadziej zdają się na los i nie oczekują, że przyszły partner znajdzie ich we właściwym miejscu i we właściwym czasie.

Coraz większą popularnością cieszą się za to strony poświęcone randkom w sieci oraz aplikacje ułatwiającym poznawanie potencjalnych partnerów.
Ale czy single rzeczywiście wykorzystują te narzędzia, by odbyć miłą pogawędkę, poznać nowych ludzi oraz umówić się na kilka luźnych randek czy może raczej są już od nich uzależnieni?

Jak popularne jest randkowanie?

Randki online są dziś zdecydowanie w modzie. Single mieszkający niemal w każdym zakątku świata uwielbiają spędzać długie godziny na stronach, gdzie można nawiązać romans lub (dla chętnych) chwilowy związek.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Match.com wśród ponad 5,500 singli płci męskiej i żeńskiej z różnych grup wiekowych, podczas którego pytano ich o randki, miłość oraz upodobania seksualne, wykazało, że randki w sieci mają mocno ugruntowaną pozycję a ich znaczenie ciągle rośnie.

Jeden na sześciu z ankietowanych singli przyznaje, że może być uzależniony od wirtualnego randkowania i stałego poszukiwania właściwego partnera.

Istnieją jednak zasadnicze różnice pomiędzy pokoleniem tak zwanych millenialsów (urodzonych na fali wyżu demograficznego lat 80′ i 90′) oraz starszymi generacjami. Młodsi randkowicze 125 razy częściej czują się uzależnieni od tego typu randkowania, w stosunku do starszych ankietowanych.

Podobnie rzecz ma się z mężczyznami- są oni 97% bardziej podatni na ogarnięcie przez manię internetowych randek i rozwój uzależnienia niż kobiety.

Randka tradycyjna czy randka w sieci?

Miejsce i sceneria randkowania zmieniły się przez lata. Dzisiaj single zdecydowanie preferują spotykanie nowych ludzi oraz umawianie się na randki za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz platform wirtualnego randkowania.

Nawiązując do wspomnianego badania, ponad połowa singli deklaruje, że choć raz próbowała randkowania w sieci. 53% mężczyzn i kobiet poszukujących partnera stworzyło profil internetowy umożliwiający im nawiązanie nowych znajomości.

Ale historia nie kończy się tutaj. 40% singli deklaruje, że na swoją pierwszą ( a czasem i kolejną) randkę umówili się właśnie za pośrednictwem sieci.

Tradycyjne sposoby na poznanie partnera odchodzą w przeszłość, szczególnie jeśli chodzi o odnalezienie kogoś naprawdę szczególnego.

Tylko 1 na 4 singli umawia się na pierwszą randkę za pośrednictwem swoich przyjaciół. Co to oznacza? Staliśmy się bardziej otwarci na nowe sposoby poznawania się, a internetowe randki to pierwszy sposób, po który sięgamy, gdy chcemy odnaleźć kogoś dopasowanego właśnie do nas!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze przeglądanie stron. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak możesz zmienić ustawienia.