Skip navigation

Plusy i minusy randkowania online pośród nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2017

Ludzie często mówią, że miłość nie zna wieku.

Istnieje przekonanie, że ludzie zwykle znajdują swoich wybranków na przełomie dwudziestego i trzydziestego roku życia, zanim jedna się to stanie, to znacznie wcześniej rozpoczyna się randkowanie i inne tego typu spotkania.

Jednak podczas gdy wiele osób wchodzi w związek ze swoimi miłościami z czasów szkolnych, wiele innych odnajduje prawdziwą miłość, dopiero gdy mają już pięćdziesiątkę na karku.

Tak naprawdę, nie istnieje żadna reguła, która mówiłaby z przekonaniem, jaki wiek jest najbardziej odpowiedni do poznania swojego partnera na całe życie.

Należy jednak zwrócić uwagę, że samo randkowanie jest wbrew pozorom znacznie trudniejsze dla nastolatków, niż dla ich starszych odpowiedników – powiedzmy osób, które niedawno przekroczyły dwudziesty rok swojego życia.

Nastolatki bowiem nie mają zazwyczaj zbyt wiele doświadczenia w dziedzinie romansowania i wciąż próbują sami odnaleźć swoje miejsce na Ziemi.

Nastolatki poszukują miłości za pośrednictwem aplikacji do randkowania

Media społecznościowe i przeróżne serwisy randkowe bazujące na przeciąganiu ofert innych osób w lewo lub w prawo – takie jak aplikacja Yellow albo Tinder, jeszcze niedawno były niezmiernie popularne wśród nastolatków. Mimo tego, że wprowadzono liczne ograniczenia utrudniające nieletnim korzystanie z takich aplikacji, wciąż mają one kluczową rolę w procesie randkowania wśród nieletnich.

Obecnie, dzięki tym platformom randkowym łatwiej jest nastolatkom spotkać się i rozmawiać z innymi chłopakami / dziewczynami mieszkającymi w pobliżu i którzy są w takim samym wieku. Intencją takich spotkań jest przede wszystkim poszerzanie kręgu swoich znajomości, a jeśli pojawi się jakiś związek emocjonalny, rozpocząć nową miłość z kimś z tego kręgu.

Powodem, dla którego młodzi wolą polegać na aplikacjach randkowych, aby znaleźć potencjalną okazję do randkowania jest to, że mogą dzięki nim łączyć się i rozmawiać z dziesiątkami potencjalnych ciekawych singli jednocześnie.

Dodatkowym plusem jest też to, że w ten sposób unikają niezręcznego dla obu stron odrzucenia którejś z nich już podczas spotkania na żywo.

Czy aplikacje randkowe dla nastolatków są bezpieczne?

Jedną z największych obaw dotyczących randkowania nastolatków online jest bezpieczeństwo.

Praktycznie najważniejsze serwisy randkowe, takie jak QuickFlirt, Be2, Zoosk czy Academic Singles nie akceptują użytkowników poniżej 18 roku życia.

Nie chodzi tu tylko o kwestie prawne i moralne, ale także o to, że single korzystający z tych platform mogą poszukiwać bardzo różnych rodzajów zaangażowania.

Większość nastolatków stara się eksperymentować i poszerzać swoją wiedzę o relacjach, ale zazwyczaj nie dążą do tego, by od razu znaleźć miłości, która trwać będzie wiecznie, podczas gdy starsi użytkownicy takich serwisów spodziewają się, że szybko znajdą Tą Wymarzoną, lub Tego Wyśnionego partnera na całe życie.

Największym obawą może być to, kto tak naprawdę kontroluje to, kto korzysta z aplikacji randkowych skierowanych do młodzieży i jak dokładnie są one używane.

Aplikacje takie jak Yellow są w centrum uwagi, ponieważ wiele osób uważa, że każdy dorosły może podszyć się pod

Osobę młodszą i na różny sposób wykorzystać prawdziwych nastolatków. Łatwiejsze jest też dzięki takim aplikacjom poszukiwanie potencjalnych nieletnich (a w szczególności dziecięcych) ofiar przez napastników seksualnych.

Czy jednak aplikacje randkowe dla nastolatków stanowią prawdziwe zagrożenie dla bezpieczeństwa nastolatków i ich intymności?
Ryzyko znalezienia fałszywego profilu może być przecież takie samo jak w przypadku innych witryn randkowych, skierowanych do dorosłych odbiorców.

Rzeczywista różnica polega na tym, że nastolatki są bardziej wrażliwe i mniej świadome konsekwencji wiążących się z zaangażowaniem w rozmowę online z kimś obcym.

Najlepszym sposobem zapobiegania w takich przypadkach jest upewnienie się, że nastolatki naprawdę wiedzą o potencjalnych zagrożeniach związanych z ujawnianiem się w Internecie, nigdy nie dzielą się potencjalnie wrażliwymi treściami i zawsze zgłaszają podejrzane zachowania innych.

Pierwsza doświadczenie randkowe powinno być cennym wspomnieniem, a nie czymś, czego powinno się wstydzić, a tym bardziej jakimś strasznym doświadczeniem, o którym chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Najlepszym sposobem na randkowanie tak jak dorośli, jest po prostu zachowywanie się tak jak dorośli. To dlatego odpowiedzialność i zdrowy rozsądek muszą mieć najwyższy priorytet, gdy ktoś rozpoczyna swoje doświadczenia z randkami online jako nastolatek!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze przeglądanie stron. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookie i jak możesz zmienić ustawienia.